Snídat či nesnídat?

30.09.2018

Je 6:30 ráno a váš budík se může radostí zbláznit, vy ale ne. Ještě 10 minut, prosím! A tak posouváte budík znova a znova, než už vám opravdu nic nezbývá a musíte vstát. A nebo při prvním budíku vystřelíte z postele a celí natěšení začnete ranní rutinu?

Ať už se najdete v kterékoli variantě, snídaně je společným jmenovatelem každého rána..nebo by alespoň měla být. Už naše babičky i maminky nám stále opakovaly, že snídaně je základ dne, ale proč to tak je? Proč mám snídat v 5 ráno, když nemám vůbec chuť? Však se přeci najím v práci? Odpověď je jednoduchá, tělo se musí totiž probudit a vstát také :).

Náš metabolismus je živel. Zrychluje se a zpomaluje v závislosti na tom, jak se k němu chováme, jak ho živíme a jestli ho živíme. Představte si, že ráno sednete do auta, ve kterém je zbytek benzínu, ujedete 10 km a auto se zastaví, protože benzín došel. Už ho nerozjedete, dokud benzín nenalijete znova. Stejně tak funguje naše tělo, pokud do něj ráno nenalijeme "pohonné hmoty" metabolismus se zastaví a nenastartuje, dokud nedostane najíst. To se projeví únavou, nedostatkem energie a pozdějším "vlčím hladem". Naše tělo je tak chytré, že si k tomu ještě začne dělat zásoby, protože bůhví, kdy zase něco dostane. 

Věřím, že při některých povoláních a určitém denním rytmu je velmi obtížné snídat, není to ale nemožné, a proto jsem se rozhodla ukázat vám tři rychlé varianty snídaně, které vám dodají spoustu energie a nezaberou moc času. 

Vajíčkové muffiny (12 kousků):

12 - 14 ks vajec

hrst baby špenátu (40 g)

10 plátky Schwarzwaldské šunky

1 lžička majoránky

1 lžička oregana

pepř, sůl,

Špenát omyjeme a nasekáme nadrobno, nakrájíme šunku na kousky a vše smícháme s vejci. Přidáme koření, pepř a sůl a vše důkladně promícháme.

Směs rovnoměrně nalijeme do formiček, já použila silikonovou formu, a pečeme 20-25 min na 180°C. Můžete přidat i sýr nebo cokoliv vás napadne. Muffiny si můžete udělat večer a na další 3 dny máte vystaráno, v lednici vám totiž v pohodě vydrží.

Overnight vločky

Ti z vás, kteří mají radši sladké snídaně, určitě ocení tuhle rychlovku. Stačí mít nějaký mixer, vločky, chia, ovoce, mléko a nějakou tu skleničku (misku) a máte skoro hotovo :).

Na dvě porce potřebujete:

200 ml mléka

ovoce dle chuti (1 banán, 1/2 manga napříkad)

70g vloček

1 lžíce chia

Rozmixujte ovoce s mlékem (vodou) na smoothie, nasypejte vločky a chia semínka do skleničky a zalijte je smoothie. Skleničku nechejte v lednici přes noc, vše nabobtná a ráno máte vločky hotové.

Guacamole 

Guacamole je rychlovka za 5min, nevydrží ale tak dlouho v lednici jako muffiny, takže doporučuji spotřebovat do druhého dne. Najdete v něm plno rostlinných tuků, které zasytí, vitamín B, C a E a vlákninu, v celozrnném chlebíku pak najdete bílkoviny a pomalé sacharidy.

Na 2-3 porce budete potřebovat:

1 avokádo

hrst cherry rajčat

žitný chléb

sůl pepř

Pokud máte topinkovač, dejte dva plátky chleba ohřát, pokud ne, nechejte čerstvý. Avokádo oloupejte, vyndejte pecku a rozmačkejte ho vidličkou na drobné kusy, cherry rajčátka nakrájejte na menší kousky a smíchejte je do kupy (můžete také oboje rozmixovat nahrubo). Osolte a opepřete a nandejte na chléb. A máte hotovo :).

Věřím, že si vyberete a doufám, že alespoň někteří z vás snídat začnou, věřte mi, že vás za to vaše tělíčko odmění :)!