Dětský dortík pro ty nejmenší

28.02.2018

Moje skvělá neteřinka má letos svůj 1. roček za sebou. Protože jsme chtěly se sestrou její první narozeniny oslavit s grácií, rozhodly jsme se vymyslet takový dort, který by mohla jíst nejen malá, ale také i všichni dospělí, kterým nevadí méně sladké zákusky. Myslím, že se nám to povedlo i ke spokojenosti oslavenkyně. 

Všechny suroviny použité na dort jsou vhodné pro roční dítě, není zde žádný přidaný cukr a nevyužily jsme ani vejce, ačkoliv by tam být mohlo, ale nebylo ho třeba. Z hlediska výživové hodnoty obsahuje velké množství bílkovin,  živočišné i rostlinné tuky, pomalé sacharidy a vitamíny z ovoce. Dort je také plný vlákniny z vloček a jablka. 

Můžete použít bio produkty nebo využít ty klasické, dle svých možností. Doufám, že i Vaším dítkám bude dortík chutnat! (Otestováno i na mužích a i Ti ho zvládnou :D)

Na korpusy potřebujeme:

300 g ovesných vloček

300 g jogurtu Hollandia

2 ks zralých banánů

1 jablko

1 lžíce skořice

2 lžíce kokosového tuku + na vymazání formy

Na krém:

250 g tučného tvarohu

70 g másla

2 banány

Banány a jogurt vložíme do mixerů a mixujeme dohladka. Jablko oloupeme a nastrouháme nahrubo. Jablko a směs jogurtu a banánů smícháme s ostatním surovinami a směs rozdělíme na tři díly. Vymažeme si kulatou formu kokosovým tukem (já měla průměr cca 26 cm) a 1/3 směsi do ní vlijeme. Upravíme rovnoměrně po dně a dáme péct na 180°C asi 20 min. Takto upečeme i zbylé dvě třetiny. Každou dáme vždy vychladnout na mřížku, pokud máme, pokud ne, tak na nějakou desku.

Krém doporučuji šlehat ručně, aby se Vám nezdrcnul. Nejdříve rozmícháme tvaroh s máslem a vyšleháme ho dohladka. Pak přidáváme rozmixované banány a důkladně mícháme. Všechny tři suroviny by měly mít přibližně stejnou teplotu, abychom se vyvarovali přece jenom tomu zdrcnutí. I tak musíme počítat s tím, že směs nebude čistě bíla díky banánu, můžeme ji také obarvit jahodami, malinami nebo borůvkami.

Každou vrstvu korpusu natřeme krémem a přiklopíme ji tou další. Horní vrstva zůstane pouze pokrytá krémem a dozdobíme ji dle chuti ovocem. Krém nespotřebujete všechen, takže je možné ho použít i na další dortíky :).


Kalorická a biologická hodnota jednoho dílku z 12 ti:

203 Kcal, 6 g bílkovin, 29 g sacharidů, 7 g tuků