Čočkový sálat s quinoou

21.07.2017

Pokud jste fanouškem festivalů jako já, tento salátek si budete pochvalovat. My sami letos navštívili Colours of Ostrava, jeden den jsme ale vynechali a jak to bývá, navařeno doma nebylo :).

Mezi jednotlivými dny festivalu se člověku nikdy nechce vařit. Dnes jsem i já tedy potřebovala něco rychlého, výživného a jednoduchého a tak jsem se rozhodla pro salát trochu jinak. Vegetariáni mohou samozřejmě vyřadit maso a i tak je oběd bohatý na bílkoviny (quinoa obsahuje všechny esenciální aminokyseliny), složené sacharidy a zdravé tuky.

Budeme potřebovat:

230g kuřecích prs

1 větší mrkev (cca 80g)

1 menší cuketu (cca 140g)

10ml olivového oleje

sůl, koření (jakékoliv, já použila arabskou směs kari)

180ml vody

60g červené čočky 

30g quinoy (já tentokrát použila bílou)

1 lžička sójové omáčky

šafrán na ozdobu

chutney podle chuti

Čočku i quinou propláchneme a vložíme každou zvlášť do hrnce. Čočku zalijeme 120ml vody a vaříme 10 min, pak necháme chvilku odstát, ať se vypaří všechna voda. Podobný postup zopakujeme u quinoy, zalijeme ji 60ml vody, přidáme malou lžičku sójové omáčky (Tamari nebo jakékoliv jiné) a vaříme 5 min, poté také necháme odstát. Oba hrnce mějte přikryté pokličkou.

Mezitím co vaříme, oškrábeme a omyjeme mrkev, cuketu jsem neloupala, ale můžete klidně zbavit slupky i tu. Jak mrkev, tak také cuketu pak škrabkou dál "loupu" na tenké proužky, prostě jako byste je chtěli oškrábat celé až do posledního kousíčku. 

Kuřecí prsa omyji, posolím a posypu arabským kořením, položím spolu s proužky mrkve a cukety na pečící papír a postříkám rozprašovačem s olivovým olejem (případně pokud nemáte, stačí pokapat). Vše peču asi 20min na 200°C.

Kuřecí prsa nakrájím na kousky a smíchám s quinoou, čočkou, mrkví a cuketou a podávám ozdobené šafránem a pokapu chutney podle výběru. Já zkusila irské Guinness, ale výborné je také třeba cibulové od Marks & Spencer.

Dobrou chuť! :)

Kalorická a biologická hodnota na 1 porci (255g = polovina celkového množství, bez chutney):

367 Kcal, 38g bílkovin, 35g sacharidů, 8g tuků